Monodrama "Maknite se, ide debeli"

Autor: Ljiljana Bušić, 9. 12. 2023.

21.11.2023. u našu školu došli su učenici PŠ Preseka i svi zajedno odgledali smo monodramu "Maknite se, ide debeli". Monodrama je napravljena prema knjizi "Poljubit ću je uskoro, možda". Glavni lik Filip izložen je izrugivanju vršnjaka zbog svoje debljine i s tim se jako teško nosi.

Navedena monodrama s tribinom je autorski projekt glumice Sanje Sumrak Radoš i dramskog pedagoga, psihologa i prof.sociologije Denisa Patafte.

Nakon gledanja monodrame odradili smo tribinu na kojoj smo se bavili osvještavanjem vrijednosti koje su u suvremenom svijetu gotovo nevidljive, temom međusobnog poštivanja, tolerancije, razvijanja empatije, povjerenja, gledanjem druge osobe kao odraza samoga sebe, s vrlo sličnim i gotovo identičnim emocionalnim pitanjima, a koja su posebno osjetljiva u doba adolescencije (iskustva u školi u odnosu na izoliranje zbog fizičkog izgleda, u okolini u donosu na isto, što je poticajno iz rakursa mladih za promjene, što nije poticajno na istu temu, koliko na socijalnu isključenost utječe meinstream, koliko na odnose mladih utječe marketing promidžbenih poruka o potrebi "savršenog izgleda", što znači u doba tehnologije i otuđenosti biti emotivno stabilan, zadovoljan i sretan, kolika je snaga društva koje nas okružuje).