Stop nasilju!

Autor: Ljiljana Bušić, 28. 2. 2024.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u veljači.U Hrvatskoj je borbu protiv vršnjačkog nasilja prvi pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja. Naša škola i ove se godine odlučila pridružiti noseći ružičaste majice kao podršku djeci žrtvama vršnjačkog nasilja.
Akcija je započela u gradu Berwick u Kanadi 2007. godine. Učenik prvog razreda srednje škole Charles McNeill na prvi je dan škole obukao ružičastu majicu. To je bio njegov izraz podrške majci teško oboljeloj od karcinoma. Njegov čin nije naišao na odobrenje nekih njegovih školskih kolega.Besmislenost zlostavljanja potaknula je neke učenike da obilježe taj incident. Tako su David Shepherd i Travis Price nabavili i podijelili 50 majica koje su hodnike njihove škole obojile u ružičasto. One su postale prepoznatljiv simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja i u konačnici, međunarodno prepoznate obljetnice.