Autor: Ljiljana Bušić, 16. 9. 2022.

U petak, 2. 9. 2022., rano ujutro mi osmaši krenuli smo iz Vrbovca na naše maturalno putovanje. Posjetili smo park šumu Golubinjak. Dočekao nas je prekrasan krajolik. Prošetali smo šumom i prošli cijelu stazu. Vidjeli smo najveću jelu, kraljicu šume, Ledenu špilju, Paklena vrata i Anđeoski prolaz. Zabavili smo se na dječjem igralištu, a zatim nastavili naše putovanje. Po dolasku na more, najprije smo posjetili Oporavilište za bjeloglave supove u mjestu Beli na otoku Cresu. Tamo smo naučili da jedan sup dnevno pojede 2,5 kg mesa. Iznenadilo nas je kada smo saznali da je raspon krila supa širi od 2 metra! Imali smo ih priliku vidjeti kroz staklo. Pritom smo trebali biti tihi, što nam je bilo jako teško. Nastavili smo putovanje i fotografirali ovce koje stoje uz rub kolnika.

U Nerezinama smo se smjestili u sobe odmarališta, ručali i krenuli na kupanje, čemu smo se jako razveselili. Navečer smo šetali mjestom i jeli palačinke.  Idućeg dana su samo najodvažniji ustali u zoru i otišli na planinarenje na Osoršćicu. Nakon ručka katamaranom smo  otplovili na otok Susak. Nasmijalo nas je kada smo vidjeli kakve taxije imaju! Budući da je Susak grad bez automobila, taksisti kofere turista prevoze u tačkama!! Kupali smo se na prekrasnoj pješčanoj plaži i dan je brzo prošao. Večer smo opet proveli u druženju i šetnji mjestom.

Idući dan bio je rezerviran za Mali Lošinj. Posjetili smo Miomirisni otočki vrt i naučili koje eterično bilje nas može uspavati, a koje probuditi. Nikako nemojte u automobilima imati miris lavande, da vas ne uspava! Savjetovali su nam da u učionici imamo miris ružmarina, jer on potiče koncentraciju i održava nas budnim. Osim raznolikog bilja, u vrtu smo vidjeli magarca, kozliće, kornjače i ovce. Prošetali smo do centra grada i obišli Muzej Apoksiomena. U muzeju smo uz stručno vodstvo čuli razne zanimljive priče o Apoksiomenu. Apoksiomen nije osobno ime, nego naziv za mladića koji se posebnom strugalicom čisti nakon hrvanja. Postoji samo 5 kipova Apoksiomena na cijelom svijetu!!  Naš Apoksiomen je izrađen od bronce. Znanstvenici su otkrili da je u samom kipu prije 2 000 godina živio miš! Točno se zna koji dio kipa mu je bio dnevna soba, a koji smočnica! Dojmilo nas se muzejsko kino. Cijelo gledalište obloženo je šarenom vunom. Imali smo priliku pogledati kip izbliza. Zaštitar je bio uz nas kako bi pripazio da kip nitko ne dodirne. Odmorili smo se u prostoriji koja se zove kaleidoskop i uživali u pogledu na Mali Lošinj. Vratili smo se u Nerezine i cijelo poslijepodne uživali na prekrasnoj plaži. Skakali smo, plivali i tražili školjke. Igrali smo košarku, nogomet i odbojku. Dan je bio prekrasan i stvarno smo ga dobro iskoristili. Navečer smo se družili i stvarali uspomene za cijeli život, jer već idućeg dana bilo je vrijeme za povratak kući. Povratak je prošao puno brže od očekivanog. Bolje smo se međusobno upoznali i znamo da ćemo se, zahvaljujući maturalcu, više družiti s osmašima iz Vrbovca i Preseke. Bilo nam je predobro!

SAT

1.              8.30 – 9.15

2.             9.20 - 10.05

3.           10.20 – 11.05

4.           11.10 – 11.55

5.           12.00 - 12.45

6.           12.50 – 13.35

7.           13.40 - 14.25

8.           14.30 - 15.15

Da li biste sudjelovali u akciji skupljanja starog papira?